
Canon 20lb Bond Paper - 30'' x 150' Roll
Canon 20 lb Bond Paper (30" x 150' Roll, 3" Core)
Offering a smooth coated surface for crisp lines and good ink acceptance, this 30" x 150' roll of 20 lb Bond Paper from Canon can be used for large-format presentation mapping, microfilming, and general CAD/GIS/engineering applications. It has a rated basis weight of 20 lb, or 75 gsm, and measures 4 mil thick. For more versatility, the paper can be printed on both sides and is acid free with a whiteness of 120% and an opacity of 89%. Additionally, it comes on a 3" core and has a matte surface with a gloss level of <5% at 60°.
Specifications
| Basis Weight | 75 gsm / 20 lb |
| Thickness | 4 mil / 0.1016 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 89% |
| Whiteness | 120% |
| Single/Double-Sided | Double |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 30" x 150'Ā |
Original: $29.00
-65%$29.00
$10.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon 20 lb Bond Paper (30" x 150' Roll, 3" Core)
Offering a smooth coated surface for crisp lines and good ink acceptance, this 30" x 150' roll of 20 lb Bond Paper from Canon can be used for large-format presentation mapping, microfilming, and general CAD/GIS/engineering applications. It has a rated basis weight of 20 lb, or 75 gsm, and measures 4 mil thick. For more versatility, the paper can be printed on both sides and is acid free with a whiteness of 120% and an opacity of 89%. Additionally, it comes on a 3" core and has a matte surface with a gloss level of <5% at 60°.
Specifications
| Basis Weight | 75 gsm / 20 lb |
| Thickness | 4 mil / 0.1016 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 89% |
| Whiteness | 120% |
| Single/Double-Sided | Double |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 30" x 150'Ā |












