
Canon 24lb Bond Paper 90gsm 36'' x 300'
CanonĀ 24lb Bond Paper 90gsm 36" x 300' Roll - 3" Core
Offering a smooth coated surface for crisp lines and good ink acceptance, this 36" x 300' roll of 24 lb Bond Paper from Canon can be used for large-format presentation mapping, microfilming, and general CAD/GIS/engineering applications. It has a rated basis weight of 24 lb, or 90 gsm, and measures 4 mil thick. For more versatility, the paper can be printed on both sides and is acid free with a whiteness of 128% and an opacity of 90%. Additionally, it comes on a 3" core and has a matte surface with a gloss level of <5% at 60°
SpecificationsĀ
| Basis Weight | 90 gsm / 24 lb |
| Thickness | 4 mil / 0.1016 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 90% |
| Whiteness | 128% |
| Single/Double-Sided | Double |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 36" x 300'Ā |
Packaging Info
| Package Weight | 19.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 39.5 x 7 x 7" |
Original: $115.00
-65%$115.00
$40.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CanonĀ 24lb Bond Paper 90gsm 36" x 300' Roll - 3" Core
Offering a smooth coated surface for crisp lines and good ink acceptance, this 36" x 300' roll of 24 lb Bond Paper from Canon can be used for large-format presentation mapping, microfilming, and general CAD/GIS/engineering applications. It has a rated basis weight of 24 lb, or 90 gsm, and measures 4 mil thick. For more versatility, the paper can be printed on both sides and is acid free with a whiteness of 128% and an opacity of 90%. Additionally, it comes on a 3" core and has a matte surface with a gloss level of <5% at 60°
SpecificationsĀ
| Basis Weight | 90 gsm / 24 lb |
| Thickness | 4 mil / 0.1016 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 90% |
| Whiteness | 128% |
| Single/Double-Sided | Double |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 36" x 300'Ā |
Packaging Info
| Package Weight | 19.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 39.5 x 7 x 7" |












