
Canon 24lb Premium Coated Bond Paper - 42'' x 150' Roll
CanonĀ 24lb Premium Coated Bond Paper (3" Core) - 42'' x 150' Roll
Offering a premium smooth coated surface for crisp lines and good ink acceptance, this 42" x 150' roll of 24 lb Premium Coated Bond Paper from Canon can be used for large-format presentation mapping, microfilming, and general CAD/GIS/engineering applications. It has a rated basis weight of 24 lb, or 90 gsm, and measures 4 mil thick. For optimum performance the backside has a curl control coating and the paper is acid free with a whiteness of 124% and an opacity of 93%. Additionally, it comes on a 3" core and has a matte surface with a gloss level of <5% at 60°.
SpecificationsĀ
| Basis Weight | 90 gsm / 24 lb |
| Thickness | 4 mil / 0.1016 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 93% |
| Whiteness | 124% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 42" x 150' |
Ā
Original: $67.00
-65%$67.00
$23.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CanonĀ 24lb Premium Coated Bond Paper (3" Core) - 42'' x 150' Roll
Offering a premium smooth coated surface for crisp lines and good ink acceptance, this 42" x 150' roll of 24 lb Premium Coated Bond Paper from Canon can be used for large-format presentation mapping, microfilming, and general CAD/GIS/engineering applications. It has a rated basis weight of 24 lb, or 90 gsm, and measures 4 mil thick. For optimum performance the backside has a curl control coating and the paper is acid free with a whiteness of 124% and an opacity of 93%. Additionally, it comes on a 3" core and has a matte surface with a gloss level of <5% at 60°.
SpecificationsĀ
| Basis Weight | 90 gsm / 24 lb |
| Thickness | 4 mil / 0.1016 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 93% |
| Whiteness | 124% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 42" x 150' |
Ā












