

Canon Durable Matte Polypropylene Banner 42"x100' Roll
Canon Durable Matte Polypropylene Banner 42"x100' Roll
Offering a durable, tear-resistant base material, this 42" x 100' roll of Durable Matte Polypropylene Banner from Canon is well suited to signage and display applications. It offers a thin, flexible base rated at 130 gsm with a thickness of 7 mil that maintains a good opacity of 95%. Also, it has a whiteness level of 120% and features a matte surface with a gloss level of 5% at 60°. Additionally, it comes on a 2" core.
Specifications
| Material | Polypropylene |
| Basis Weight | 130 gsm |
| Thickness | 7 mil / 0.178 mm |
| Opacity | 95% |
| Whiteness | 120% |
| Gloss Level | <5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Conditions |
Temperature: 59 to 86°F / 15 to 30°C Humidity: 25 to 75% |
| Core Size | 2" / 5.1 cm |
| Size | 42" x 100' / 106.7 cm x 30.5 m |
Packaging Info
| Package Weight | 10.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 45 x 5.5 x 5.3" |
Original: $277.00
-65%$277.00
$96.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Durable Matte Polypropylene Banner 42"x100' Roll
Offering a durable, tear-resistant base material, this 42" x 100' roll of Durable Matte Polypropylene Banner from Canon is well suited to signage and display applications. It offers a thin, flexible base rated at 130 gsm with a thickness of 7 mil that maintains a good opacity of 95%. Also, it has a whiteness level of 120% and features a matte surface with a gloss level of 5% at 60°. Additionally, it comes on a 2" core.
Specifications
| Material | Polypropylene |
| Basis Weight | 130 gsm |
| Thickness | 7 mil / 0.178 mm |
| Opacity | 95% |
| Whiteness | 120% |
| Gloss Level | <5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Conditions |
Temperature: 59 to 86°F / 15 to 30°C Humidity: 25 to 75% |
| Core Size | 2" / 5.1 cm |
| Size | 42" x 100' / 106.7 cm x 30.5 m |
Packaging Info
| Package Weight | 10.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 45 x 5.5 x 5.3" |












