
Canon Glossy Photographic Paper 200gsm, 42'' x 100' Roll
CanonĀ Glossy Photographic Paper 200gsm, 42'' x 100' Roll
This 8 mil paper is a high quality economical resin coated photo-graphic paper with a glossy finish making it ideal for desktop publishing and POS signage. It has excellent drying characteristics that allow immediate use without smearing or smudging. It is designed to provide images with high color density, optimal color gradation and perfect image sharpness. Also, Glossy Photographic Paper has a bright white tint, perfect for accurate proofing applications.
SpecificationsĀ
| Basis Weight | 200Ā gsm |
| Thickness | 8 mil / 0.2032 mm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Opacity | 99% |
| Whiteness | 120% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 50% at 60° |
| Surface Finish | Glossy |
| Dimensions (W x L) | 42" x 100' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CanonĀ Glossy Photographic Paper 200gsm, 42'' x 100' Roll
This 8 mil paper is a high quality economical resin coated photo-graphic paper with a glossy finish making it ideal for desktop publishing and POS signage. It has excellent drying characteristics that allow immediate use without smearing or smudging. It is designed to provide images with high color density, optimal color gradation and perfect image sharpness. Also, Glossy Photographic Paper has a bright white tint, perfect for accurate proofing applications.
SpecificationsĀ
| Basis Weight | 200Ā gsm |
| Thickness | 8 mil / 0.2032 mm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Opacity | 99% |
| Whiteness | 120% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 50% at 60° |
| Surface Finish | Glossy |
| Dimensions (W x L) | 42" x 100' |












