
Canon Heavyweight Matte Coated 10.6mil 17''x100' Paper
Canon Heavyweight Matte Coated 10.6mil 17"x100' 230gsm Roll
High quality matte coated photographic paper with thick base. Capable of printing high-resolution images while providing very wide color gamut.
Specifications
| Basis Weight | 230 gsm |
| Thickness | 10.6 mil / 0.2692 mm |
| Thickness | 10.6 mil/269.2 µm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Single/Double-Sided | Single |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 17" x 100' / 43.2Ā cm x 30.5Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 7.915 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.75 x 6.1 x 5.95" |
Original: $78.00
-65%$78.00
$27.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Heavyweight Matte Coated 10.6mil 17"x100' 230gsm Roll
High quality matte coated photographic paper with thick base. Capable of printing high-resolution images while providing very wide color gamut.
Specifications
| Basis Weight | 230 gsm |
| Thickness | 10.6 mil / 0.2692 mm |
| Thickness | 10.6 mil/269.2 µm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Single/Double-Sided | Single |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 17" x 100' / 43.2Ā cm x 30.5Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 7.915 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.75 x 6.1 x 5.95" |












