
Canon Matte Coated Paper 170gsm 8mil 17''x100' Roll
Canon Matte Coated Paper 170gsm 8mil 17"x100' Roll
Heavyweight matte coated paper well suited for high coverage graphics and photos. Offers high resolution and good color fidelity to print very high-resolution images and perform well with graphics and signs.
Specifications
| Basis Weight | 170 gsm |
| Thickness | 8 mil / 0.2032 mm |
| Thickness | 8 mil/203.2 µm |
| Core Size | 2" / |
| Brightness | 108% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 17" x 100' / 43.2Ā cm x 30.5Ā m |
Ā
Packaging Info
| Package Weight | 5.59 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.9 x 6.25 x 5.05" |
Original: $52.00
-65%$52.00
$18.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Matte Coated Paper 170gsm 8mil 17"x100' Roll
Heavyweight matte coated paper well suited for high coverage graphics and photos. Offers high resolution and good color fidelity to print very high-resolution images and perform well with graphics and signs.
Specifications
| Basis Weight | 170 gsm |
| Thickness | 8 mil / 0.2032 mm |
| Thickness | 8 mil/203.2 µm |
| Core Size | 2" / |
| Brightness | 108% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 17" x 100' / 43.2Ā cm x 30.5Ā m |
Ā
Packaging Info
| Package Weight | 5.59 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.9 x 6.25 x 5.05" |












