
Canon Peel & Stick Repositionable Media 260gsm 36"x100'
Canon Peel and Stick Repositionable Media 260gsm 36"x100' Roll
Made from a self-adhesive terylene fabric, Peel and Stick Repositionable Media from Canon offers users the ability to produce graphics that can be easily removed and repositioned as needed. It has a basis weight of 260 gsm along with a thickness of 11 mil, with 6 mil of that being the liner. Also, it is rated with an opacity of 90% and a whiteness of 126% for vivid, bright images. The material is tear resistant to last in display applications and features a matte surface with a gloss level of just 10% at 60°. Additionally, it comes on a 3" core.
Specifications
| Material | Polyester |
| Basis Weight | 260Ā gsm |
| Thickness | 11 mil / 0.2794 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 90% |
| Whiteness | 126% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 10% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100' / 91.4Ā cm x 30.5Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 21.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.65 x 6.5 x 6.15" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Peel and Stick Repositionable Media 260gsm 36"x100' Roll
Made from a self-adhesive terylene fabric, Peel and Stick Repositionable Media from Canon offers users the ability to produce graphics that can be easily removed and repositioned as needed. It has a basis weight of 260 gsm along with a thickness of 11 mil, with 6 mil of that being the liner. Also, it is rated with an opacity of 90% and a whiteness of 126% for vivid, bright images. The material is tear resistant to last in display applications and features a matte surface with a gloss level of just 10% at 60°. Additionally, it comes on a 3" core.
Specifications
| Material | Polyester |
| Basis Weight | 260Ā gsm |
| Thickness | 11 mil / 0.2794 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 90% |
| Whiteness | 126% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 10% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100' / 91.4Ā cm x 30.5Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 21.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.65 x 6.5 x 6.15" |












