
Canon Photo Paper Pro Luster 260gsm (24'' x 100')
Canon Photo Paper Pro Luster 260gsm (24'' x 100'Ā Roll)
Resistant to the effects of lighting, this 24" x 100' roll of Photo Paper Pro Luster from Canon is a great option for exhibitions of photography and art. The semi-gloss finish offers a small texture that is pleasing to the eye. The paper itself features a basis weight of 260 gsm and thickness of 10.2 mil that make it easy to handle. It is fast drying and has a rated opacity of 96% along with a whiteness of 92%. Additionally, it comes on a 3" core and has a gloss level of 19.5% at 60°
Specifications
| Basis Weight | 260 gsm |
| Thickness | 10.2 mil / 0.26 mm |
| Opacity | 96% |
| Whiteness | 92% |
| Gloss Level | 19.5% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Size | 24" x 100'Ā |
| Core Size | 3"Ā |
Ā
Original: $203.00
-65%$203.00
$71.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Photo Paper Pro Luster 260gsm (24'' x 100'Ā Roll)
Resistant to the effects of lighting, this 24" x 100' roll of Photo Paper Pro Luster from Canon is a great option for exhibitions of photography and art. The semi-gloss finish offers a small texture that is pleasing to the eye. The paper itself features a basis weight of 260 gsm and thickness of 10.2 mil that make it easy to handle. It is fast drying and has a rated opacity of 96% along with a whiteness of 92%. Additionally, it comes on a 3" core and has a gloss level of 19.5% at 60°
Specifications
| Basis Weight | 260 gsm |
| Thickness | 10.2 mil / 0.26 mm |
| Opacity | 96% |
| Whiteness | 92% |
| Gloss Level | 19.5% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Size | 24" x 100'Ā |
| Core Size | 3"Ā |
Ā












