
Canon Photo Paper Pro Premium Platinum 42'' x 100' Roll
Photo Paper Pro Premium Platinum 42'' x 100' Roll
For photographers desiring a rich and vivid media for their images, this 42" x 100' roll of Photo Paper Pro Platinum from Canon offers a glossy surface that can help. It features a basis weight of 300 gsm along with a thickness of 11.8 mil. Other rated specifications include an opacity of 96%, a whiteness of 98% and a gloss level of 35% at 60°. Additionally, it comes on a 3" core.
Specifications
| Basis Weight | 300 gsm |
| Thickness | 11.8 mil / 0.3 mm |
| Opacity | 96% |
| Whiteness | 98% |
| Gloss Level | 35% at 60° |
| Surface Finish | Glossy |
| Size | 42" x 100' |
| Core Size | 3" / 7.6 cm |
Original: $497.00
-65%$497.00
$173.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Photo Paper Pro Premium Platinum 42'' x 100' Roll
For photographers desiring a rich and vivid media for their images, this 42" x 100' roll of Photo Paper Pro Platinum from Canon offers a glossy surface that can help. It features a basis weight of 300 gsm along with a thickness of 11.8 mil. Other rated specifications include an opacity of 96%, a whiteness of 98% and a gloss level of 35% at 60°. Additionally, it comes on a 3" core.
Specifications
| Basis Weight | 300 gsm |
| Thickness | 11.8 mil / 0.3 mm |
| Opacity | 96% |
| Whiteness | 98% |
| Gloss Level | 35% at 60° |
| Surface Finish | Glossy |
| Size | 42" x 100' |
| Core Size | 3" / 7.6 cm |












