
Canon Premium Glossy Paper 2, 36'' x 100' Roll
Canon Photo Paper 36inx100ft 280gsm Smooth, Glossy - Ultra White
This media is heavyweight and provides a high whiteness factor through the use of high white pulp, which makes the media less susceptible to light changes. When compared to other Canon photographic papers, this glossy paper has thicker, resin-coated layer to increase the overall smoothness of the paper.
Specifications
| Coating | Resin |
| Basis Weight | 280Ā gsm |
| Thickness | 11 mil / 0.2794 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 95% |
| Whiteness | 99% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 40% at 60° |
| Surface Finish | Glossy |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100'Ā |
Original: $245.05
-65%$245.05
$85.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Photo Paper 36inx100ft 280gsm Smooth, Glossy - Ultra White
This media is heavyweight and provides a high whiteness factor through the use of high white pulp, which makes the media less susceptible to light changes. When compared to other Canon photographic papers, this glossy paper has thicker, resin-coated layer to increase the overall smoothness of the paper.
Specifications
| Coating | Resin |
| Basis Weight | 280Ā gsm |
| Thickness | 11 mil / 0.2794 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 95% |
| Whiteness | 99% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 40% at 60° |
| Surface Finish | Glossy |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100'Ā |












