
Canon Premium Semi-Glossy Paper 2, 36'' x 100' Roll
Canon Semi-gloss Photo Paper 280gsm 36inx100ft Roll
This is a heavyweight, slightly textured semi-glossy paper that provides a high whiteness factor through the use of high white pulp, which makes the media less susceptible to light changes. It's designed for environments where lower glare and a textured look are desired.
Specifications
| Coating | Resin |
| Basis Weight | 280Ā gsm |
| Thickness | 11 mil / 0.2794 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 95% |
| Whiteness | 99% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 20% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100' |
Ā
Original: $245.05
-65%$245.05
$85.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Semi-gloss Photo Paper 280gsm 36inx100ft Roll
This is a heavyweight, slightly textured semi-glossy paper that provides a high whiteness factor through the use of high white pulp, which makes the media less susceptible to light changes. It's designed for environments where lower glare and a textured look are desired.
Specifications
| Coating | Resin |
| Basis Weight | 280Ā gsm |
| Thickness | 11 mil / 0.2794 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 95% |
| Whiteness | 99% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 20% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100' |
Ā












