
Canon Satin Photographic Paper 200gsm, 36'' x 100' Roll
CanonĀ Satin Photographic Paper 200gsm, 36'' x 100' Roll
This roll ofĀ Satin Photographic PaperĀ fromĀ CanonĀ is a 200 gsm paper with a thickness of 8.0 mil. The paper features a low gloss surface and fast drying time. Satin Photographic Paper is ideal for high color density prints for use in commercial applications such as photography, POS signage, exhibition graphics, posters, and digital image printing.
Canon Photographic Paper
High-end photography and portraits demand excellent photographic paper, and Canon offers a wide variety to meet virtually every printing need. Accurate clear reproduction of digital images is a breeze with Canon photographic and glossy media options
Specifications
| Basis Weight | 200 gsm |
| Thickness | 8 mil / 0.2032 mm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Opacity | 99% |
| Whiteness | 108% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 15% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100'Ā |
Original: $222.00
-65%$222.00
$77.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CanonĀ Satin Photographic Paper 200gsm, 36'' x 100' Roll
This roll ofĀ Satin Photographic PaperĀ fromĀ CanonĀ is a 200 gsm paper with a thickness of 8.0 mil. The paper features a low gloss surface and fast drying time. Satin Photographic Paper is ideal for high color density prints for use in commercial applications such as photography, POS signage, exhibition graphics, posters, and digital image printing.
Canon Photographic Paper
High-end photography and portraits demand excellent photographic paper, and Canon offers a wide variety to meet virtually every printing need. Accurate clear reproduction of digital images is a breeze with Canon photographic and glossy media options
Specifications
| Basis Weight | 200 gsm |
| Thickness | 8 mil / 0.2032 mm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Opacity | 99% |
| Whiteness | 108% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 15% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Dimensions (W x L) | 36" x 100'Ā |












