
Canon Satin Photographic Paper 240gsm 17'' x 100' Roll
Canon Satin Photographic Paper 240gsm 17'' x 100' Roll
This roll ofĀ Satin Photographic PaperĀ fromĀ CanonĀ is a 240 gsm paper with a thickness of 10.0 mil. The paper features a low gloss surface and fast drying time. Satin Photographic Paper is ideal for high color density prints making it ideal for use in commercial applications such as photography, POS signage, exhibition graphics, posters, and digital image printing.
Canon Photographic Paper
High-end photography and portraits demand excellent photographic paper, and Canon offers a wide variety to meet virtually every printing need. Accurate clear reproduction of digital images is a breeze with Canon photographic and glossy media options
Specifications
| Basis Weight | 240 gsm |
| Thickness | 10 mil / 0.254 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 99% |
| Brightness | 108% |
| Whiteness | 108% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 15% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Dimensions (W x L) | 17" x 100'Ā |
Original: $145.00
-65%$145.00
$50.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Satin Photographic Paper 240gsm 17'' x 100' Roll
This roll ofĀ Satin Photographic PaperĀ fromĀ CanonĀ is a 240 gsm paper with a thickness of 10.0 mil. The paper features a low gloss surface and fast drying time. Satin Photographic Paper is ideal for high color density prints making it ideal for use in commercial applications such as photography, POS signage, exhibition graphics, posters, and digital image printing.
Canon Photographic Paper
High-end photography and portraits demand excellent photographic paper, and Canon offers a wide variety to meet virtually every printing need. Accurate clear reproduction of digital images is a breeze with Canon photographic and glossy media options
Specifications
| Basis Weight | 240 gsm |
| Thickness | 10 mil / 0.254 mm |
| Core Size | 3" / 7.6Ā cm |
| Opacity | 99% |
| Brightness | 108% |
| Whiteness | 108% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 15% at 60° |
| Surface Finish | Luster |
| Dimensions (W x L) | 17" x 100'Ā |












