
Canon Scrim Banner Vinyl 460gsm 24'' x 40' Roll
Canon Scrim Banner Vinyl 460gsm 24"x40' Roll
Create durable signage with this 24" x 40' roll of Scrim Banner Vinyl from Canon. Made from polyester fabric embedded between two scrim vinyl layers, this media offers high tensile strength as well as a thickness that prevents light from shining through. The paper also weighs 460 gsm and measures 15 mil thick, making it suitable for sewing or finishing with grommets. It features a rated opacity of 100% along with a whiteness of 115% and a gloss level of 5% at 60°. Additionally, the matte paper comes on a 2" core.
Specifications
| Material | Polyester |
| Basis Weight | 460 gsm / 1.01 lb |
| Thickness | 15 mil / 0.381 mm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Opacity | 100% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Storage Temperature | 59 to 86°F / 15 to 30°C |
| Storage Humidity | 25 to 75% |
| Dimensions (W x L) | 24" x 40' / 61.0Ā cm x 12.2Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 9.02 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 26.1 x 5.15 x 5.1" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Scrim Banner Vinyl 460gsm 24"x40' Roll
Create durable signage with this 24" x 40' roll of Scrim Banner Vinyl from Canon. Made from polyester fabric embedded between two scrim vinyl layers, this media offers high tensile strength as well as a thickness that prevents light from shining through. The paper also weighs 460 gsm and measures 15 mil thick, making it suitable for sewing or finishing with grommets. It features a rated opacity of 100% along with a whiteness of 115% and a gloss level of 5% at 60°. Additionally, the matte paper comes on a 2" core.
Specifications
| Material | Polyester |
| Basis Weight | 460 gsm / 1.01 lb |
| Thickness | 15 mil / 0.381 mm |
| Core Size | 2" / 5.1Ā cm |
| Opacity | 100% |
| Single/Double-Sided | Single |
| Gloss Level | 5% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Storage Temperature | 59 to 86°F / 15 to 30°C |
| Storage Humidity | 25 to 75% |
| Dimensions (W x L) | 24" x 40' / 61.0Ā cm x 12.2Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 9.02 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 26.1 x 5.15 x 5.1" |












