
Canon Water Resistant Matte Banner Vinyl 310gsm 36"x66'
Canon Water Resistant Adhesive Matte Vinyl 330gsm 36"x66' 3" Core Roll
The 36"x66' Water Resistant Matte Banner Vinyl from Canon is a tear-resistant material with a whiteness value of 87% designed for outdoor use. This 12mm-thick sheet is made of a layer of polyester fiber sandwiched between two layers of vinyl, providing a thickness and strength level appropriate for outdoor signage. The material, which has a 98% opacity, is also resistant to fading and peeling, lengthening its usability period. The roll weighs 310 gsm with a core size of 3" and a gloss level of 2.3% at 60°.
Specifications
| Material | Vinyl |
| Basis Weight | 310 gsm |
| Thickness | 12 mil/304.8 µm |
| Core Size | 3" / 7.62Ā cm |
| Opacity | 98% |
| Whiteness | 87% |
| Gloss Level | 2.3% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Storage Temperature | 59 to 86°F / 15 to 30°C |
| Storage Humidity | 25 to 75% |
| Dimensions (W x L) | 42" x 66' / 106.68Ā cm x 20.12Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 17.12 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.75 x 7 x 6.25" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canon Water Resistant Adhesive Matte Vinyl 330gsm 36"x66' 3" Core Roll
The 36"x66' Water Resistant Matte Banner Vinyl from Canon is a tear-resistant material with a whiteness value of 87% designed for outdoor use. This 12mm-thick sheet is made of a layer of polyester fiber sandwiched between two layers of vinyl, providing a thickness and strength level appropriate for outdoor signage. The material, which has a 98% opacity, is also resistant to fading and peeling, lengthening its usability period. The roll weighs 310 gsm with a core size of 3" and a gloss level of 2.3% at 60°.
Specifications
| Material | Vinyl |
| Basis Weight | 310 gsm |
| Thickness | 12 mil/304.8 µm |
| Core Size | 3" / 7.62Ā cm |
| Opacity | 98% |
| Whiteness | 87% |
| Gloss Level | 2.3% at 60° |
| Surface Finish | Matte |
| Storage Temperature | 59 to 86°F / 15 to 30°C |
| Storage Humidity | 25 to 75% |
| Dimensions (W x L) | 42" x 66' / 106.68Ā cm x 20.12Ā m |
Packaging Info
| Package Weight | 17.12 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.75 x 7 x 6.25" |












