
Chief Kontour K1P Dynamic Pole Display Mount
Kontour™ K1P Dynamic Pole Mount, 1 Monitor
The enhanced Kontour™ K1P Dynamic Height-Adjustable Pole Mounts are the perfect monitor mount solutions for the office, public spaces, healthcare facilities, or home; with the Pole Mount offering extended manual height adjustment using Chief KTA pole accessories. Best-in-class weight capacity range makes specification simple!
Note:To ensure this mount works with your equipment check here:Â
Â
Specifications
| Color: | Black |
|---|---|
| Dynamic Height Adjustment: | 13" (330.2 mm) |
| Maximum Extension: | 19.44" (493.8 mm) |
| Minimum Depth: | 2.45" (62.2 mm) |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 75 x 75mm ,100 x 100mm |
| Notes: | TAA Compliant |
| Number of Monitors: | 1 |
| Orientation: | Landscape, Portrait |
| Pole Diameter Range: | 1.50 - 1.90" (38.1 - 48.3 mm) |
| Shipping Weight: | 10.40Â lbs |
| Tilt: | +75°, -10° |
| Typical Screen Sizes: | 10 - 30" (254 - 762 mm) diagonals |
| Weight Capacity: | 5 - 25 lbs. (2.3 - 11.3 kg) per monitor |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kontour™ K1P Dynamic Pole Mount, 1 Monitor
The enhanced Kontour™ K1P Dynamic Height-Adjustable Pole Mounts are the perfect monitor mount solutions for the office, public spaces, healthcare facilities, or home; with the Pole Mount offering extended manual height adjustment using Chief KTA pole accessories. Best-in-class weight capacity range makes specification simple!
Note:To ensure this mount works with your equipment check here:Â
Â
Specifications
| Color: | Black |
|---|---|
| Dynamic Height Adjustment: | 13" (330.2 mm) |
| Maximum Extension: | 19.44" (493.8 mm) |
| Minimum Depth: | 2.45" (62.2 mm) |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 75 x 75mm ,100 x 100mm |
| Notes: | TAA Compliant |
| Number of Monitors: | 1 |
| Orientation: | Landscape, Portrait |
| Pole Diameter Range: | 1.50 - 1.90" (38.1 - 48.3 mm) |
| Shipping Weight: | 10.40Â lbs |
| Tilt: | +75°, -10° |
| Typical Screen Sizes: | 10 - 30" (254 - 762 mm) diagonals |
| Weight Capacity: | 5 - 25 lbs. (2.3 - 11.3 kg) per monitor |












