
Chief Medium Flat Panel Mobile AV Cart
Make your presentation mobile with the Chief MFCUS medium flat panel mobile AV cart.
Specifications
| Center of Display to Floor/Table Range: | 48 - 72" (1219 - 1829mm) |
|---|---|
| Certifications: | UL Listed |
| Color: | silver |
| Manual Height Adjustment: | 24 |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 100 x 100mm - 709 x 431mm |
| Orientation: | Landscape, Portrait |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 77.8" x 37.1" x 32.1" (1975 x 943 x 816mm) |
| Post-Installation Leveling (Roll): | Yes |
| Shipping Weight: | 64.00 lbs |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 15° , - 15° |
| Typical Screen Sizes: | 30 - 55" |
| Weight Capacity: | 125 lbs (56.7kg) |
Features:
- Centris Technology provides effortless, fingertip tilt
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Provides telescoping height adjustment without tools
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that the flat panel is locked in place
- Offers quick connect/disconnect wtih no tools necessary
- Includes integrated security with the addition of a padlock
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation
- Integrated cable management with flexible covers to hide cables out of sight for a fast, clean installation
- Smooth rolling casters for effortless positioning (2 locking casters)
- Unique, angled base makes corner positioning easy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make your presentation mobile with the Chief MFCUS medium flat panel mobile AV cart.
Specifications
| Center of Display to Floor/Table Range: | 48 - 72" (1219 - 1829mm) |
|---|---|
| Certifications: | UL Listed |
| Color: | silver |
| Manual Height Adjustment: | 24 |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 100 x 100mm - 709 x 431mm |
| Orientation: | Landscape, Portrait |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 77.8" x 37.1" x 32.1" (1975 x 943 x 816mm) |
| Post-Installation Leveling (Roll): | Yes |
| Shipping Weight: | 64.00 lbs |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 15° , - 15° |
| Typical Screen Sizes: | 30 - 55" |
| Weight Capacity: | 125 lbs (56.7kg) |
Features:
- Centris Technology provides effortless, fingertip tilt
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Provides telescoping height adjustment without tools
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that the flat panel is locked in place
- Offers quick connect/disconnect wtih no tools necessary
- Includes integrated security with the addition of a padlock
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation
- Integrated cable management with flexible covers to hide cables out of sight for a fast, clean installation
- Smooth rolling casters for effortless positioning (2 locking casters)
- Unique, angled base makes corner positioning easy












