



Panasonic Artome Mobile AV Cart for VMZ Series LCD Laser Projectors
Artome Mobile AV Cart for VMZ Series LCD Laser Projectors
Designed & pre-wired to accommodate any Panasonic VMZ series projector (sold separately), the PT-VMZ-AVCART is handcrafted in Black Oak and features a built-in 2.1 speaker system, an integrated rack, and Artome’s Hybridock – a smart, quick-connect docking solution that seamlessly integrates power, AV, and network connections between the unit and room infrastructure, enabling instant setup and maximum flexibility.
Key Features
- Designed & pre-wired specifically for Panasonic VMZ Series LCD Laser projectors (sold separately)
- Adjustable angle of projection (up to 20 degrees)
- Built-in 2.1 powered speaker system
- Built-in 3u space high rack (add wireless microphone receiver, wireless presentation receiver, or anything you want!)
- Built-in Artome Hybridock, a smart, quick-connect docking solution to seamlessly integrate power, AV (HDMI, XLR Input, XLR Output, USB-B) and network connections
- 4" locking casters for easy mobility
- 3 ways to control the system - integrated buttons (on cart), Bluetooth Low Energy remote (included), or Artome Connect tablet application (available on iOS and Android)
Specifications
| Name | PT-VMZ-AVCART |
|---|---|
| Materials | Birch plywood, MDF, steel, aluminum, tempered glass, polyester fabric |
| Dimensions (W x H x D) | 20.5” x 38” x 20.5” / 52 cm x 96.5 cm x 52 cm |
| Frame colour | Black (default), White |
| Door colour options | Black (Default), Nevada, Walnut |
| Weight (excl. projector) | 110 lb / 50 kg |
| Warranty | 24 months (option to extend up to 60 months) |
Technical specs
| Power inlet | 100-240V ~ 50/60HZ 8A (Fused) |
|---|---|
| Power outlet | 100-240V ~ 50/60Hz, 2A (240W @ 120V) |
| Power consumption (excl. projector) | 75W (0.63A@ 120V) |
| Sound | 2.1-speaker system. Max. SPL 99 dB @ 3.28ft |
| Operating temperature | 32-86 °F / 0–30 °C |
| 19” rack | 3U x 11” (depth) |
| Controls | Power, Source, Vol +/-, Pause, Freeze, Mic gain |
| Bluetooth Remote | Yes |
| Artome Connect App Compatible | Yes |
| Automatic Projector Provisioning | Yes |
Connections
| Front panel | 1 x HDMI, 1 x USB-B, 2 x XLR Mic in with Level Control, 2 x XLR out, 1 x USB-A, Power outlet (100-240V~ 50/60Hz) |
|---|---|
| Top panel | 1 x USB-A (Webcam Connection) |
| Back panel | 1 x HDMI, 1 x Audio in 3.5 mm, 2 x Customizable passthrough slots for D-type connectors |
| Projector | All unused connectors can be accessed |
Projector specs
| Compatible projectors | VMZ7ST, VMZ6ST, VMZ82, VMZ72, VMZ62, VMZ71, VMZ61, VMZ51 |
|---|---|
| Brightness | 5200-8000 lm |
| Power consumption max. | 420 W (4.5 A) |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Recommended image size | 80-250” |
| Weight | 20 lb / 9.1 kg |
Original: $11,675.00
-65%$11,675.00
$4,086.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Artome Mobile AV Cart for VMZ Series LCD Laser Projectors
Designed & pre-wired to accommodate any Panasonic VMZ series projector (sold separately), the PT-VMZ-AVCART is handcrafted in Black Oak and features a built-in 2.1 speaker system, an integrated rack, and Artome’s Hybridock – a smart, quick-connect docking solution that seamlessly integrates power, AV, and network connections between the unit and room infrastructure, enabling instant setup and maximum flexibility.
Key Features
- Designed & pre-wired specifically for Panasonic VMZ Series LCD Laser projectors (sold separately)
- Adjustable angle of projection (up to 20 degrees)
- Built-in 2.1 powered speaker system
- Built-in 3u space high rack (add wireless microphone receiver, wireless presentation receiver, or anything you want!)
- Built-in Artome Hybridock, a smart, quick-connect docking solution to seamlessly integrate power, AV (HDMI, XLR Input, XLR Output, USB-B) and network connections
- 4" locking casters for easy mobility
- 3 ways to control the system - integrated buttons (on cart), Bluetooth Low Energy remote (included), or Artome Connect tablet application (available on iOS and Android)
Specifications
| Name | PT-VMZ-AVCART |
|---|---|
| Materials | Birch plywood, MDF, steel, aluminum, tempered glass, polyester fabric |
| Dimensions (W x H x D) | 20.5” x 38” x 20.5” / 52 cm x 96.5 cm x 52 cm |
| Frame colour | Black (default), White |
| Door colour options | Black (Default), Nevada, Walnut |
| Weight (excl. projector) | 110 lb / 50 kg |
| Warranty | 24 months (option to extend up to 60 months) |
Technical specs
| Power inlet | 100-240V ~ 50/60HZ 8A (Fused) |
|---|---|
| Power outlet | 100-240V ~ 50/60Hz, 2A (240W @ 120V) |
| Power consumption (excl. projector) | 75W (0.63A@ 120V) |
| Sound | 2.1-speaker system. Max. SPL 99 dB @ 3.28ft |
| Operating temperature | 32-86 °F / 0–30 °C |
| 19” rack | 3U x 11” (depth) |
| Controls | Power, Source, Vol +/-, Pause, Freeze, Mic gain |
| Bluetooth Remote | Yes |
| Artome Connect App Compatible | Yes |
| Automatic Projector Provisioning | Yes |
Connections
| Front panel | 1 x HDMI, 1 x USB-B, 2 x XLR Mic in with Level Control, 2 x XLR out, 1 x USB-A, Power outlet (100-240V~ 50/60Hz) |
|---|---|
| Top panel | 1 x USB-A (Webcam Connection) |
| Back panel | 1 x HDMI, 1 x Audio in 3.5 mm, 2 x Customizable passthrough slots for D-type connectors |
| Projector | All unused connectors can be accessed |
Projector specs
| Compatible projectors | VMZ7ST, VMZ6ST, VMZ82, VMZ72, VMZ62, VMZ71, VMZ61, VMZ51 |
|---|---|
| Brightness | 5200-8000 lm |
| Power consumption max. | 420 W (4.5 A) |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Recommended image size | 80-250” |
| Weight | 20 lb / 9.1 kg |












