
Shure DuraPlex Omnidirectional Mic, MTQG Connector-Tan
DH5 DuraPlex Omnidirectional Subminiature Headset Microphone, MTQG Connector, Tan, #DH5T/O-MTQG
Lightweight and comfortable to wear, the DuraPlex DH5 headset microphone offers a neutral, full sound that will lift your performance, speech, musical, or broadcast. Rely on the DH5 headset microphone in the harshest environments, thanks to its long-lasting Shure Plex cable and a certified IP57 rating, which means you’re protected against water, sweat, moisture, dust, and dirt. Capture every moment with confidence.
DH5Â Product Details
With an easy-to-wear headset frame, DuraPlex DH5 features a neutral, full sound quality that lives up to the highest audio standards on any stage or broadcast studio. Also available as a lavalier, DuraPlex has been extensively tested to ensure an IP57 dust-resistant, waterproof rating*. The exclusive 1.6 mm Shure Plex cable with DuraPlex won’t kink, offers virtually zero “memory effect,” is fully paintable, and simply lasts longer due to a dual redundant ground, which doubles as a secondary shield.
In the theater, onstage, or on television, you can depend on the DuraPlex DH5 headset microphone for consistent professional sound, durability, and longevity.
DH5T/O-MTQG Features
- 5 mm omnidirectional subminiature design for discrete placement and improved gain-before-feedbackÂ
- IP57 dust-resistant, waterproof ratedÂ
- Neutral, full sound quality for film, broadcast, speech, theater, and performance applicationsÂ
- Advanced 1.6 mm Shure Plex cable:Â
- Dual redundant ground in cable serves as secondary shield for unprecedented longevityÂ
- Immune to memory effect and kinksÂ
- Fully paintable with typical theater paints, pens, and polishesÂ
- Presence Cap included for tailored frequency response provides additional vocal clarity and presence (3-4 dB boost near 10 kHz)Â
- Available in four colors: Black, Cocoa, Tan, WhiteÂ
- Available in two connector types: TA4F (mTQG) and LEMOÂ
- Kit includes the following accessories: Case, Foam Windscreen, Snap-fit Windscreen, Single Tie Clip, Sticky Mount, TQG Locking Collar (mTQG/TA4F SKUs only)Â
Also in the Box
- 1 - Case
- 1 - Frequency Cap
- 1 - Foam Windscreen
- 1 - Snap-fit Windscreen
- 1 - Single Tie Clip
- 1 - TQG Locking Collar
Specifications
Microphone
| Form Factor | Headworn |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | MEMS |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Windscreen | Foam (Included) |
Performance
| Frequency Range | 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | 132 dB SPL (1 kHz, 1% THD) |
| Sensitivity | -42.5 dBV at 1 kHz |
| Dynamic Range | 101 dB |
| Signal-to-Noise Ratio | 63 dB |
| Equivalent Noise Level | 31 dB SPL A-Weighted |
Connectivity
| Output Connectors | 1 x TA4/Mini XLR 4-Pin Female (Lockable/Waterproof) |
| Cable Length | 66" / 1.7Â m |
| Cable Diameter | 0.1" / 1.6Â mm |
Power
| Operating Voltage | 5 V |
| Operating Current Consumption | 220 µA |
Physical
| Color | Tan |
| IP Rating | IP57 |
| Construction Material | ABS |
| Dimensions | W: 0.2 x L: 0.6" / W: 5.2 x L: 14.5Â mm (Capsule) L: 5.4" / L: 13.6Â cm (Boom) |
| Weight | 0.7Â oz / 20Â g |
Original: $439.00
-65%$439.00
$153.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DH5 DuraPlex Omnidirectional Subminiature Headset Microphone, MTQG Connector, Tan, #DH5T/O-MTQG
Lightweight and comfortable to wear, the DuraPlex DH5 headset microphone offers a neutral, full sound that will lift your performance, speech, musical, or broadcast. Rely on the DH5 headset microphone in the harshest environments, thanks to its long-lasting Shure Plex cable and a certified IP57 rating, which means you’re protected against water, sweat, moisture, dust, and dirt. Capture every moment with confidence.
DH5Â Product Details
With an easy-to-wear headset frame, DuraPlex DH5 features a neutral, full sound quality that lives up to the highest audio standards on any stage or broadcast studio. Also available as a lavalier, DuraPlex has been extensively tested to ensure an IP57 dust-resistant, waterproof rating*. The exclusive 1.6 mm Shure Plex cable with DuraPlex won’t kink, offers virtually zero “memory effect,” is fully paintable, and simply lasts longer due to a dual redundant ground, which doubles as a secondary shield.
In the theater, onstage, or on television, you can depend on the DuraPlex DH5 headset microphone for consistent professional sound, durability, and longevity.
DH5T/O-MTQG Features
- 5 mm omnidirectional subminiature design for discrete placement and improved gain-before-feedbackÂ
- IP57 dust-resistant, waterproof ratedÂ
- Neutral, full sound quality for film, broadcast, speech, theater, and performance applicationsÂ
- Advanced 1.6 mm Shure Plex cable:Â
- Dual redundant ground in cable serves as secondary shield for unprecedented longevityÂ
- Immune to memory effect and kinksÂ
- Fully paintable with typical theater paints, pens, and polishesÂ
- Presence Cap included for tailored frequency response provides additional vocal clarity and presence (3-4 dB boost near 10 kHz)Â
- Available in four colors: Black, Cocoa, Tan, WhiteÂ
- Available in two connector types: TA4F (mTQG) and LEMOÂ
- Kit includes the following accessories: Case, Foam Windscreen, Snap-fit Windscreen, Single Tie Clip, Sticky Mount, TQG Locking Collar (mTQG/TA4F SKUs only)Â
Also in the Box
- 1 - Case
- 1 - Frequency Cap
- 1 - Foam Windscreen
- 1 - Snap-fit Windscreen
- 1 - Single Tie Clip
- 1 - TQG Locking Collar
Specifications
Microphone
| Form Factor | Headworn |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | MEMS |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Windscreen | Foam (Included) |
Performance
| Frequency Range | 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | 132 dB SPL (1 kHz, 1% THD) |
| Sensitivity | -42.5 dBV at 1 kHz |
| Dynamic Range | 101 dB |
| Signal-to-Noise Ratio | 63 dB |
| Equivalent Noise Level | 31 dB SPL A-Weighted |
Connectivity
| Output Connectors | 1 x TA4/Mini XLR 4-Pin Female (Lockable/Waterproof) |
| Cable Length | 66" / 1.7Â m |
| Cable Diameter | 0.1" / 1.6Â mm |
Power
| Operating Voltage | 5 V |
| Operating Current Consumption | 220 µA |
Physical
| Color | Tan |
| IP Rating | IP57 |
| Construction Material | ABS |
| Dimensions | W: 0.2 x L: 0.6" / W: 5.2 x L: 14.5Â mm (Capsule) L: 5.4" / L: 13.6Â cm (Boom) |
| Weight | 0.7Â oz / 20Â g |



















