
Shure MX415/S 15-Inch Gooseneck Microphone
Shure MX415/S Microflex Modular Supercardioid 15" Gooseneck Microphone with Preamp
TheĀ Shure MX415/S Microflex Modular Supercardioid 15" Gooseneck Microphone with PreampĀ is suitable for use in boardrooms, conference rooms, and classrooms. This mic can be mounted on desktops, conference tables, or lecterns by using optional surface or desktop mounts, and is fully compatible with the SLX Wireless Systems when used with the MX890 Wireless Desktop Base (sold separately).
- 15" (38.1 cm) long gooseneck design
- Supercardioid polar pattern cartridge
- Bi-color status indicator
- Comes with a preamp
- Programmable mute switch (desktop models only)
- Snap-fit foam windscreen to reduce interference from wind noise
- Logic input/output for remote LED and mute control
- Surface-mount and wired or wireless desktop base options
- CommShield Technology for improved RF filtering
Ā
| Type | Condenser (electret bias) |
| Frequency Response | 50 to 17000 Hz |
| Polar Pattern | Supercardioid polar pattern (at 1 kHz) |
| Output Impedance | EIA Rated at 150 â⦠(170 â⦠actual) |
| Configuration | Output: Active balanced |
| Sensitivity | -34 dBV/Pa (21 mV) / at 1 kHz, open circuit voltage |
| Maximum SPL | 120 dB (1 kHz at 1% THD, 1 kW load) |
| Output Noise | 27 dB SPL (A-weighted) |
| Signal-to-Noise Ratio | 68 dB (referenced at 94 dB SPL at 1 kHz) |
| Dynamic Range | 93 dB (1 kâ⦠load at 1 kHz) |
| Common Mode Rejection | 45 dB minimum (10 Hz to 100 kHz) |
| Clipping Level | Preamplifier Output (1% THD): -8 dBV (0.4 V) |
| Polarity | 3-Pin XLR: Positive sound pressure on diaphragm produces positive voltage on pin 2 relative to pin 3 of output XLR connector |
| Attenuation | Mute Switch: -50 dB minimum |
| Connections | LED IN: Active low (ā¤1.0 V); TTL compatible; Absolute maximum voltage: -0.7 V to 50 V LOGIC OUT: Active low (ā¤1.0 V), sinks up to 20 mA; TTL compatible; Absolute maximum voltage: -0.7 V to 50 V (up to 50 V through 3 kĪ©) |
| Power Requirements | 48 to 52 VDC phantom, 8.0 mA |
| Operating Temperature | 0 to 135°F (-18 to 57°C) |
| Storage Temperature | -20 to 165°F (-29 to 74°C) |
| Relative Humidity | 0 to 95% |
| Weight | 0.154 lb (0.069 kg) |
| Dimensions (L x W) | 14.8 x 0.7 (37.6 x 1.9 cm) |
| Package Weight | 1.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 24.8 x 5.4 x 2.8" |
Original: $375.00
-65%$375.00
$131.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shure MX415/S Microflex Modular Supercardioid 15" Gooseneck Microphone with Preamp
TheĀ Shure MX415/S Microflex Modular Supercardioid 15" Gooseneck Microphone with PreampĀ is suitable for use in boardrooms, conference rooms, and classrooms. This mic can be mounted on desktops, conference tables, or lecterns by using optional surface or desktop mounts, and is fully compatible with the SLX Wireless Systems when used with the MX890 Wireless Desktop Base (sold separately).
- 15" (38.1 cm) long gooseneck design
- Supercardioid polar pattern cartridge
- Bi-color status indicator
- Comes with a preamp
- Programmable mute switch (desktop models only)
- Snap-fit foam windscreen to reduce interference from wind noise
- Logic input/output for remote LED and mute control
- Surface-mount and wired or wireless desktop base options
- CommShield Technology for improved RF filtering
Ā
| Type | Condenser (electret bias) |
| Frequency Response | 50 to 17000 Hz |
| Polar Pattern | Supercardioid polar pattern (at 1 kHz) |
| Output Impedance | EIA Rated at 150 â⦠(170 â⦠actual) |
| Configuration | Output: Active balanced |
| Sensitivity | -34 dBV/Pa (21 mV) / at 1 kHz, open circuit voltage |
| Maximum SPL | 120 dB (1 kHz at 1% THD, 1 kW load) |
| Output Noise | 27 dB SPL (A-weighted) |
| Signal-to-Noise Ratio | 68 dB (referenced at 94 dB SPL at 1 kHz) |
| Dynamic Range | 93 dB (1 kâ⦠load at 1 kHz) |
| Common Mode Rejection | 45 dB minimum (10 Hz to 100 kHz) |
| Clipping Level | Preamplifier Output (1% THD): -8 dBV (0.4 V) |
| Polarity | 3-Pin XLR: Positive sound pressure on diaphragm produces positive voltage on pin 2 relative to pin 3 of output XLR connector |
| Attenuation | Mute Switch: -50 dB minimum |
| Connections | LED IN: Active low (ā¤1.0 V); TTL compatible; Absolute maximum voltage: -0.7 V to 50 V LOGIC OUT: Active low (ā¤1.0 V), sinks up to 20 mA; TTL compatible; Absolute maximum voltage: -0.7 V to 50 V (up to 50 V through 3 kĪ©) |
| Power Requirements | 48 to 52 VDC phantom, 8.0 mA |
| Operating Temperature | 0 to 135°F (-18 to 57°C) |
| Storage Temperature | -20 to 165°F (-29 to 74°C) |
| Relative Humidity | 0 to 95% |
| Weight | 0.154 lb (0.069 kg) |
| Dimensions (L x W) | 14.8 x 0.7 (37.6 x 1.9 cm) |
| Package Weight | 1.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 24.8 x 5.4 x 2.8" |



















