
Shure MX415RLPDF/S 15'' Gooseneck Microphone
MX415RLPDF/S 15'' Dualflex Gooseneck Microphone with red light ring on topĀ and supercardioid capsule
The MX415 surface mount version is a gooseneck microphone with a Bi-Color LED or light ring status display. It has a 15" gooseneck and is suitable for boardrooms and other sites where aesthetics are important.
FEATURES
- Gooseneck length: 15 inch / 38.1 cm
- Low profile, aesthetic design
- Wide dynamic range and smooth frequency response
- RF filtering with CommShield⢠technology
- Status indicator: Bi-Color LED at gooseneck bottom or red light ring on gooseneck top
- Capsule options: None, Cardioid, Supercardioid
-
Preamplifier Options
- MX400DPĀ Desktop Base for MX405, MX410 and MX415 models
- MX890Ā Wireless Desktop BaseĀ for MX405, MX410 and MX415 models
- MX400SMPĀ Surface Mount Preamp for MX405, MX410 and MX415 models
- MXW8:Ā Wireless Desktop BaseĀ for MX405, MX410 and MX415 models
- ULXD8:Ā Wireless Desktop BaseĀ for MX405, MX410 and MX415 models
ALSO IN THE BOX
- 1 - RK513WS Snap-fit Foam Windscreen
Ā
Shure MX415RLPDF/SĀ Specs
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Pad | None |
| Frequency Range | 50 Hz to 17 kHz |
| Impedance | 170 Ohms |
| Sensitivity | -33.5 dB |
| Dynamic Range |
Cardioid:Ā 93.1 dB A-Weighted Supercardioid:Ā 93.2 dB A-Weighted |
| THD | None |
| Operating Voltage | 48 to 52 V |
| Dimensions | L: 15" / L: 38.1Ā cm |
| Package Weight | 1.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25 x 5 x 2.8" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MX415RLPDF/S 15'' Dualflex Gooseneck Microphone with red light ring on topĀ and supercardioid capsule
The MX415 surface mount version is a gooseneck microphone with a Bi-Color LED or light ring status display. It has a 15" gooseneck and is suitable for boardrooms and other sites where aesthetics are important.
FEATURES
- Gooseneck length: 15 inch / 38.1 cm
- Low profile, aesthetic design
- Wide dynamic range and smooth frequency response
- RF filtering with CommShield⢠technology
- Status indicator: Bi-Color LED at gooseneck bottom or red light ring on gooseneck top
- Capsule options: None, Cardioid, Supercardioid
-
Preamplifier Options
- MX400DPĀ Desktop Base for MX405, MX410 and MX415 models
- MX890Ā Wireless Desktop BaseĀ for MX405, MX410 and MX415 models
- MX400SMPĀ Surface Mount Preamp for MX405, MX410 and MX415 models
- MXW8:Ā Wireless Desktop BaseĀ for MX405, MX410 and MX415 models
- ULXD8:Ā Wireless Desktop BaseĀ for MX405, MX410 and MX415 models
ALSO IN THE BOX
- 1 - RK513WS Snap-fit Foam Windscreen
Ā
Shure MX415RLPDF/SĀ Specs
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Pad | None |
| Frequency Range | 50 Hz to 17 kHz |
| Impedance | 170 Ohms |
| Sensitivity | -33.5 dB |
| Dynamic Range |
Cardioid:Ā 93.1 dB A-Weighted Supercardioid:Ā 93.2 dB A-Weighted |
| THD | None |
| Operating Voltage | 48 to 52 V |
| Dimensions | L: 15" / L: 38.1Ā cm |
| Package Weight | 1.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25 x 5 x 2.8" |



















